Jesteś tu: » Strona startowa - Aktualności » Historia

Historia naszej szkoły związana jest nierozerwalnie z jej założycielem i pierwszym kierownikiem panem Leopoldem Wojtowiczem. 16 maja 1945r jako nauczyciel dywizji przybył wraz ze Sztabem Drugiej Armii Wojska Polskiego do Jeleniej Góry.

Miasto położone w kotlinie otoczonej ze wszystkich stron górami, tak go zauroczyło, że postanowił osiedlić się w nim na stałe. Podjął pracę w jednej  istniejącej już szkole nr 1 (obecnie gimnazjum nr 1).

Okazało się jednak, że do Jeleniej Góry ze wszystkich stron po wojennej tułaczce wracają Polacy. Jedyna szkoła „pękała w szwach”. W grudniu 1945r „jedynka" liczyła 1000 uczniów.

Ogromnego zadania zorganizowania nowej szkoły podjął się p. Wojtowicz wraz
z rodzicami i uczniami. I wtedy zapadła decyzja, że nowa szkoła mieścić się będzie
w pięknym budynku – porośniętym bluszczem z wielkim zegarem na wieży, który tak spodobał mu się podczas pierwszego pobytu w Jeleniej Górze.

6 lutego 1946r nastąpiło uroczyste otwarcie nowej jeleniogórskiej szkoły – to była „dwójka”, której już na początku roku 1946/47 nadano imię Bolesława Chrobrego.

Szkoła nasza ma piękną historię, przez lata znana była ze wspaniałej kadry pedagogicznej. Nauczyciele byli autorami wielu nowatorskich opracowań i innowacji pedagogicznych. Wyróżniali się swoim oddaniem i pracowitością. Motywację i zachętę do pracy czerpali i czerpią z wiedzy oraz zaangażowania kolejnych dyrektorów: Leopolda Wójtowicza, Aleksandra Dobruckiego, Barbary Maniary-Szczesio, Franciszka Koscha, Elżbiety Rzemińskiej i obecnej Beaty Kozyry.

Rok 1979/80 był rokiem szczególnym, bowiem wtedy zapoczątkowano działalność  eksperymentu muzycznego. Zadania tego podjął się ówczesny dyrektor Franciszek Kosch. Uczniowie po przesłuchaniach trafiali do klas z poszerzonym programem nauczania muzyki. Pozostali realizowali swoje uzdolnienia w nauce tańców ludowych. Przez wiele lat z wielkim oddaniem zajęcia chóru prowadziła pani Grażyna Wieczysty, a obecnie pracę kontynuuje pani Monika Frąckiewicz- Motyka.

Zespół tańca ludowego stworzył i prowadził przez wiele lat z wielka pasją pan Henryk Maj. Po przejściu pana Maja na emeryturę eksperyment kontynuowali panowie Marek Wiaderek i Cezary Hobgarski, a obecnie pan Grzegorz Gigiel.

Uczniowie w ramach rozszerzonego programu muzycznego uczą się gry na instrumentach. Zajęcia te do roku ubiegłego prowadził pan Olgierd Hryniewicki, obecnie pan Piotr Kaczmarowski.

Od 2010/2011 roku szkolnego przy współpracy z Klubem sportowym Sudety uruchomiono w szkole kolejny profil będący odpowiedzią na zapotrzebowanie uczniów uzdolnionych sportowo. Jest to klasa o specjalności koszykarskiej. Zajęcia prowadzone są przez trenerów Klubu Sudety panią Paulinę Narkiewicz i pana  Artura Czekańskiego, który jednocześnie jest zawodnikiem klubu.