Chór „Złote Nutki”

Jesteś tu: » Strona startowa - Aktualności » Chór „Złote Nutki”

Chór „Złote Nutki” Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Bolesława Chrobrego w Jeleniej Górze pod dyrekcją mgr Moniki Frąckiewicz- Motyki działa od września 2005 roku i tworzą go uczniowie z klas IV, V i VI, w wieku od 10 do 12 lat.

Zespół prezentuje swoje umiejętności wokalne na występach, apelach, akademiach i koncertach środowiskowych ( np. w Filharmonii Dolnośląskiej, w Klubie Kombatanta dla Związku Kombatantów oraz Nauczycieli Tajnego Nauczania, dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) oraz uświetnia szkolne imprezy cykliczne tj. „Koncert Wigilijny”, „Wiosna w Dwójce”, Festyn Rodzinny”  (dla rodziców, władz miasta). Występuje również dla zaproszonych gości z Niemiec.

Od października 2006r. do grudnia 2007r. chór uczestniczył w projekcie w ramach Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych MKiDN „Śpiewająca Polska”. (Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury – NCK). Występował wówczas na koncertach i przeglądach m. in. w Legnicy, we Wrocławiu, brał udział w różnych warsztatach chóralnych.

Uczniowie śpiewający w chórze biorą udział w wielu konkursach wokalnych, solowych i zespołowych zdobywając znaczące miejsca i nagrody.

W zależności od różnego typu zapotrzebowania chór pracuje nad bogatym wachlarzem repertuarowym, wykonując utwory muzyki klasycznej, ludowej, religijnej, świeckiej, np. pieśni patriotyczne dotyczące różnych uroczystości, pieśni ludowe, polskie i zagraniczne kolędy i pastorałki, piosenki dziecięce i młodzieżowe, utwory muzyki popularnej i rozrywkowej, itp.

Od grudnia 2008 roku chór współpracuje również z chórem „Cieplickie Trele” z PSM I st. im. Janiny Garści w Jeleniej Górze, dając wspólne koncerty.

W roku szkolnym 2012/13 i 2013/14 p. Monikę Frąckiewicz – Motykę, z powodu zwolnienia lekarskiego zastępowała p. Anna Skóra. Od września 2014 roku chór ponownie jest prowadzony przez p. Monikę.

Od 2 marca 2015 roku, chór uczestniczy w Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”, który  jest elementem projektu Akademia Chóralna, którego celem jest stworzenie wzorcowej platformy rozwoju chóralistyki w całym kraju. Pomysłodawcą i realizatorem Akademii Chóralnej jest Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu przy współfinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

tekst i foto: MF-M