Europa - Nasz Dom

Jesteś tu: » Strona startowa - Aktualności » Europa - Nasz Dom

Europa - Nasz Dom

13 grudnia 2017 roku Chór Szkolny „Złote Nutki” wraz ze swoją dyrygentką Panią Moniką Frąckiewicz – Motyką wziął udział w międzynarodowym koncercie w Teatrze Miejskim w Jabloncu nad Nysą - Czechy. Był to projekt unijny Euroregionu Nysa pod nazwą „Europa – Nasz Dom”, we współpracy z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze. Wraz z zagranicznymi chórzystami wykonano kilka czeskich kolęd oraz w trzech językach – polskim, czeskim i niemieckim - „Toccatę Europejską” polskiego kompozytora Andrzeja Szymalskiego. Wszystkim utworom akompaniowała znakomita orkiestra symfoniczna z Pragi.

Występ poprzedziła próba Chórów „Złote Nutki” i „Vrabčáci” w miejscowym teatrze, z dyrygentem Szymonem Makowskim. Następnie wykonawcy udali się na posiłek i Jarmark Bożonarodzeniowy, przy okazji zwiedzając rynek miasta. Później odbyła się próba akustyczna z orkiestrą i wokalistami. Gdy nastał czas kolacji, udano się do restauracji w teatrze, aby posilić się smaczną pizzą. Po posiłku artyści udali się do garderob, aby  przygotować się do występu. Koncert zapoczątkowało wykonanie „Toccaty Europejskiej”. Następnie wszyscy chórzyści mogli udać się na widownię i podziwiać kunszt dyrygencki, piękno głosów operowych: Stefana Kocana ze Słowacji, Mariny Vyskvorkiny z Ukrainy i Richarda Samek z Czech. W drugiej części koncertu orkiestra zaprezentowała kilka utworów instrumentalnych oraz arii operowych. Na zakończenie zabrzmiały czeskie kolędy, śpiewane przez oba chóry i  solistów operowych, przy akompaniamencie znakomitych instrumentalistów.

Owacje na stojąco mówiły same za siebie – koncert był przepiękny, z bogatym wachlarzem repertuarowym oraz cudowną, już świąteczną atmosferą.

Zmęczeni, ale szczęśliwi młodzi wykonawcy nocą wrócili do Jeleniej Góry. Przed dziećmi niebawem  kolejny występ, tym razem w jeleniogórskiej Filharmonii Dolnośląskiej.

BRAWO CHÓRZYŚCI

Koło Chrobrówka - Wiktoria Figiel, kl.  VI A