Mały Mól Książkowy

Jesteś tu: » Strona startowa - Aktualności » Biblioteka » Mały Mól Książkowy

Mały Mól Książkowy

Zapraszam nauczycieli klas początkowych (1-3) do wzięcia udziału w programie edukacji czytelniczej „Mały Mól Książkowy”, którego celem jest promowanie i rozwijanie czytania wśród dzieci, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, kreatywnego myślenia, obycia z książką i biblioteką.

Tegoroczna edycja programu będzie mieć jedną główną bohaterkę literacką – znaną wszystkim dzieciom Basię, która przez dziewięć miesiący roku szkolnego poprowadzi nasze dzieci poprzez świat swoich przygód, które staną się jednocześnie punktem rozważań do następujących tematów:

w październiku: „Jak ubierają się ludzie?” (na podstawie książki: „Basia i moda”)

–                    zastanowimy się skąd się biorą materiały na nasze ubrania – mowa będzie przede wszystkim o tkaninach naturalnych takich jak: len, bawełna, zamsz,jedwab itd.

w listopadzie: „Skąd się wzięły bursztyny?” (na podstawie książki: „Basia i podróż”)

–                    poznamy historię powstawania bursztynów oraz ich niezwykłe właściwości

w grudniu: „W karnawale, w karnawale wybieramy się na bale” (na podstawie książki: „Basia i urodziny w muzeum”)

–                    razem z Basią będziemy projektować maski na bal karnawałowy

w styczniu: „Czy cukierki są zdrowe?”(na podstawie książki: „Basia i słodycze”)

–                    pomyślimy i wykonamy plansze na temat produktów, które są dla nas zdrowe i pożywne

w lutym: „Magiczny bumerang” (na podstawie książki: „Basia i zwierzaki”)

–                    poznamy zwierzęta australijskie: kangury, psy dingo i nauczymy się z Basią malować bumerangi

w marcu: „Gdyby mrówki miały buty” (na podstawie książek: „Basia i wyprawa do lasu”, „Basia i biwak”)

–                    zastanowimy się, dlaczego nie wolno śmiecić ani hałasować w lesie

w kwietniu: „Jak mądrze korzystać z naszego czasu wolnego?” (na podstawie książek: „Basia i telewizor” i „Basia i telefon” )

–                    zastanowimy się nad tym, czy warto długo oglądać telewizję albo grać w grę komputerową ?

w maju: „Dlaczego obchodzimy święto 1 i 3 maja?” (na podstawie książki: „Basia i wolność”)

–                    w przystępny i ciekawy sposób wyjaśnimy dzieciom, dlaczego akurat te daty są ważne w historii Polski

w czerwcu: „Rycerzem być, damą być, czyli jak ubrać się i zachować w każdej sytuacji” (na podstawie książek: „Basia i przyjaciele. Anielka” i „Basia i przyjaciele. Antek”)

–                    zastanowimy się nad tym, czy współczesny rycerz musi mieć zbroję i miecz, i czy da się zawsze wyglądać i zachowywać elegancko, jak na damę przystało

Najważniejszym celem tego projektu jest zainteresowanie i skłonienie uczniów z klas 1-3 do czytania książek, a co za tym idzie częstszego odwiedzania szkolnej (i nie tylko) biblioteki. Chcę przekonać dzieci, że warto czytać, bo książka to wspaniała przygoda. Zależy mi jako nauczycielowi – bibliotekarzowi i poloniście, aby do rąk dzieci trafiały same najlepsze – pod względem edytorskim i literackim książki, dlatego też w tym roku zdecydowałam się na wybór „głównej” bohaterki naszych spotkań właśnie Basi – dziewczynki stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Basia jest małą dziewczynką mieszkającą w Polsce, a jej przygody pomagają zrozumieć świat, pokazują, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Swym humorem rozśmieszają dzieci i dorosłych. Przy okazji zaś dotkniemy istotnych i ważnych problemów, z którymi na co dzień stykamy się w naszej szkole (np. porozmawiamy o zdrowym odżywianiu się, używaniu telefonów komórkowych, czy dobrym wychowaniu).

Kalendarz zajęć:

Październik: „Jak ubierają się ludzie?”

5.10.2016

7.10.2016

12.10.2016

14.10.2016

19.10.2016

2d

21.10.2016

2c

26.10.2016

28.10.2016

3d

Listopad: „Skąd się wzięły bursztyny?”

2.11.2016

3e

4.11.2016

9.11.2016